Klíčová fakta o Casperu Ruudovi

Norský tenista Casper Ruud (22) byl jednou z hlavních hvězd finále ATP, které skončilo minulou neděli v Turíně. Pro fanoušky je zajímavý nejen jako semifinalista prestižního turnaje ATP Finals 2021, ale i jako soupeř ruských tenistů v dalším daviscupovém utkání, které se odehraje za pár dní, 26. listopadu. . -27, v Oslu. Ruud je bystrý mladý talent světového tenisu, který se rychle prodírá mezi elitu. V této sezóně získal již 5 titulů ATP a obsadil 4. místo v konečném hodnocení, čímž se kvalifikoval do semifinále závěrečného turnaje. Jeho výkon v Turíně potvrdil rychlý postup Nora, který byl před dvěma lety až na 27. místě světového žebříčku. Fanoušci budou mít nyní možnost vidět Ruuda v akci v rámci norské reprezentace v utkání Davisova poháru proti Rusku. Osobní setkání mladé světové tenisové hvězdy s ruskými hráči vždy vzbuzují velký zájem a nadcházející konfrontace nebude výjimkou. Na diváky čeká vzrušující sportovní událost za účasti jednoho z nejnadějnějších tenistů současnosti.

1. Otcův odkaz

Často nás rozhořčuje, když od obyčejných cizinců slyšíme soubor tradičních představ o Ukrajině: Černobyl, bratři Kličkovci, Ševčenko (pravděpodobně ne totéž jako Kobzar). Zároveň, co víme o Norsku? Fjordy, trollové, Erling Holland, někteří si vzpomenou na Henrika Ibsena. Dobře, to není moc působivý seznam. Biatlonoví nadšenci budou citovat Björndalena, bratry Boe a Turu Berger. Fotbaloví fanoušci si kromě Haalanda vzpomenou na Martina Odegaarda, ti zkušenější na Jona Arne Riise. A co tenisté? Nemusíte to ani hledat, ale celá historie norského mužského tenisu se točí kolem jedné rodiny: rodiny Ruudových. Pokud do vyhledávání na YouTube zadáte jméno Christian Ruud, přivítá vás několik videí ze zápasu proti Borisi Beckerovi na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992 „Pravděpodobně nejhorší zápas s Beckerem, jaký jsem kdy viděl. Přesto dokázal i vyhrát...“ čteme v komentářích. Dvacetiletá Norka vedla 20:2 na sety, ve čtvrté hře brejkla a stejně nakonec prohrála s německou světovou pětkou.

Klíčová fakta o Casperu Ruudovi

Na hlavní životní vítězství si museli počkat více než šest let: 22. prosince 1998 se manželům Ruudovým narodil syn. „Moje žena měla velmi těžký porod, musela na císařský řez a začaly komplikace. Hodně jsme toho prožili, celé prázdniny jsme strávili v nemocnici. Naše rodina toto vítězství vyhrála a teď jsem šťastný, že jsou se mnou moje žena a Kasper,“ vzpomíná otec. Christian se veze na vlně dopaminu a za pár týdnů poráží na Australian Open třetí jedničku žebříčku Alexe Corretju. Ruud měl docela solidní sezónu 1999, zajistil si místo v top 50 ATP a dokonce se mu podařilo trénovat s mladíkem jménem Roger Federer, který v pouhých osmnácti letech začal brát tenisovou elitu útokem. V roce 2001 odešel Ruud starší do důchodu. Nyní bude trávit více času se svým synem, kterého podle všeho zajímá především sport a tenis.

2. Všechny cesty vedou do Španělska

Z Osla, hlavního města Norska, je poloostrov Snoroya v Oslofjordu dostupný autem nebo lodí, vzdálenost 10 kilometrů. Nachází se zde sportovní areál s fotbalovými hřišti, tenisovými kurty a skateparkem. Je to tady, v tenisovém klubu Snarøya Kasper Ruud, 4 roky, udělal své první tenisové kroky. 5. června 2005, dva dny po svých 19. narozeninách, vyhrál Rafael Nadal poprvé Roland-Garros. Kasper, který váhal mezi tenisem, golfem a fotbalem, si poté, co viděl Nadalovo vítězství v televizi, vybral tenis. Ruud začal pravidelně cestovat, aby se účastnil juniorských turnajů v Evropě, kombinoval to s intenzivním tréninkem doma. O víkendech jeho otec Christian organizoval pro Kaspera tréninkové zápasy, dokonce zavedl systém „remízy“: pokud Kasper prohrál vysokým skóre, zaplatil otci pokutu a za každý vyhraný zápas dostal peněžní odměnu.

Norsko je sice 15. největším producentem ropy na světě, ale to neovlivňuje rozvoj tenisu v zemi. Podle samotného Kaspera nemá Norská tenisová federace dostatek finančních prostředků, aby zajistila tenistkám všechny potřebné podmínky pro trénink a regeneraci. Norský komentátor Eurosportu Christer Franke poznamenává, že v Norsku je tenis z hlediska oblíbenosti až na 10. místě za zimními sporty, fotbalem, házenou a dokonce i atletikou.

3. Stvoření Caspera Ruuda

Kasper Ruud, který se v 15 letech stal nejmladším šampionem Norska, se rozhodl pokračovat ve svém rozvoji ve Španělsku. Další tři roky trénoval v akademii Juana Carlose Ferrera v Alicante. Přes jeho rané úspěchy nelze Ruuda nazvat typickým „hvězdným“ juniorem. Diskrétní, bělovlasá Norka nikdy nevyhrála seniorský grandslam. Jeho vzestup na první místo juniorského žebříčku v roce 2016 byl výsledkem důsledné hry, nejen úspěšného turnaje. Jeho kariéra ukazuje trend postupného pokroku.

Ruudovým prvním velkým profesionálním úspěchem bylo vítězství na sevillském Challengeru v roce 2016, kde začal z kvalifikace a vyhrál 7 zápasů v řadě. Tento triumf mu umožnil vystoupat do třetí stovky v žebříčku ATP a přitáhnout pozornost tenisové komunity. Na začátku další sezóny se Ruud po získání divoké karty dostal do semifinále turnaje ATP 500 v Riu de Janeiro s náskokem 6:2 a 4:2 nad Pablo Carreno Busta, ale nepropadl. zavřít. zápas. Tato porážka poznamenala jeho kariéru na dlouhou dobu – v těch letech mu neumožnila přiblížit se první stovce. Ruud se musel na Challengerech plácat, dokud se v roce 100 jako rezident akademie Rafaela Nadala nedostal do kýžené stovky nejlepších hráčů světa.

4. Přidejte se k elitě

Přestože v juniorském tenise Casper Ruud předváděl dobré výsledky na tvrdých kurtech i na antuce, Nor ve své profesionální kariéře spoléhal na hru na zemi. Právě tato volba vedla Kasper Ruud v akademii svého idolu Rafaela Nadala na Mallorce. Ruud, který během přechodu z Challengers na turnaje ATP stagnoval, si uvědomil, že potřebuje nové výzvy a další motivaci. Akademie Nadala nabídla tuto příležitost Kasperovi. Tam měl možnost pracovat s Toni Nadalem a pravidelně trénovat se samotným Rafou.

Kasper obdivně mluví o intenzitě a tempu Nadalovy hry na tréninku a snaží se to zopakovat ve své vlastní hře. Navíc Rafa osobně radil a vedl mladému Norovi. Mimo kurt se Nadal spřátelil s introvertním Casperem: hrají spolu golf a vzájemně se podporují při důležitých vítězstvích. Právě spolupráce s Nadal Academy pomohla Ruudovi udělat rozhodující krok v kariéře a dostat se do první stovky světového žebříčku. Klíčovou oblastí se pro něj staly antukové turnaje, kde prokazuje svůj vysoký potenciál.

5. Ruud je v nejlepších letech

V roce 2024 Casper Ruud, známý svou schopností ovládat své emoce a nerozbíjet rakety, řekl, že by bez něj rád strávil celou svou kariéru. Jmenoval pouze dva špičkové hráče, kteří dosáhli takového úspěchu: Rafaela Nadala a Rogera Federera. Ruud si užil působivý vzestup na vrchol tenisu. V roce 2019 se dostal do první stovky a v roce 100 vyhrál svůj první titul ATP v Buenos Aires, čímž vytvořil nový norský národní rekord. V roce 2020 je Ruud v nejlepších letech. Dostal se do semifinále dvou Masters, poté vyhrál tři turnaje ATP 2023 v řadě. To mu umožnilo ve 250 letech poprvé v kariéře vstoupit do top 10 žebříčku ATP a stát se tak nejmladším v této elitní skupině. Legendární Patrick McEnroe dokonce očekává, že Ruud v příštích třech letech vyhraje Roland Garros.

Navzdory těmto úspěchům Ruud ještě nedosáhl grandslamového vítězství a někteří skeptici se domnívají, že všechny jeho úspěchy byly omezeny na méně prestižní soutěže. Sám Ruud vtipkuje, že by mu nevadilo vyměnit své tituly z ATP 250 za tři triumfy na majorech, jako Novak Djokovič.

6. Ruud vs Kyrgios: odhalující konflikt dvou protikladů

Je zcela pravda, že si všimneme napětí mezi Kasper Ruud a Nick Kyrgios v posledních letech. Toto je skutečně dvojice extrémně brilantních a kontrastních hráčů moderního mužského tenisu. K jejich prvnímu otevřenému konfliktu došlo v roce 2019 na turnaji v Římě, kdy šokující chování Kyrgiose vedlo k jeho diskvalifikaci a Ruud mohl poprvé na Masters dojít tak daleko. Od té doby mezi nimi došlo ke slovní přestřelce, ve které Kyrgios neustále přebíral iniciativu a kritizoval Norův herní styl a úspěchy. Navzdory Kyrgiosovým hlasitým útokům však Ruud projevil zdrženlivost a klid, i když to v jednu chvíli stále nevydržel a odpověděl svou charakteristickou zdrženlivostí. Tento kontrast postav a stylů dialogů se stal jedním z hlavních hybatelů jejich konfrontace. Je jasné, že Ruud se v poslední době hodně zlepšil, během tří týdnů vyhrál tři trofeje, zatímco Kyrgios strávil většinu sezóny na lavičce. Tento rozdíl ve výsledcích nepochybně prohlubuje jejich konflikt, kde se Kyrgios začíná jevit stále méně přesvědčivě tváří v tvář působivému postupu svého protivníka. Konfrontace mezi Ruudem a Kyrgiosem se stala jednou z nejpozoruhodnějších v moderním tenise a její pokračování jistě přitáhne velkou pozornost fanoušků i odborníků.

Casper Ruud