Norsko bylo dlouho zemí málo známou svými tenisovými hvězdami. Zde se tradičně více než tenisu věnuje lyžování a fotbalu. Tyto severní regiony však vytvořily neuvěřitelně talentovaného tenistu: Caspera Ruuda. Od mládí, v pouhých 18 letech, Ruud předváděl hru schopnou konkurovat nejlepším soupeřům v první stovce světového žebříčku ATP. Jeho rychlý pokrok a vysoká úroveň hry, projevující se v tak mladém věku, přestanou překvapovat, když se blíže podíváte na jeho životopis. Zdá se, že Casper Ruud byl od narození předurčen pro tenis. Nedávno během kvalifikace na Australian Open Casper Ruud, který je dnes jedním z nejnadějnějších mladých tenistů planety, přesvědčivě porazil zkušeného Teimuraze Gabashviliho. Tento výsledek jen potvrzuje, že mladou Norku čeká zářná budoucnost ve světovém tenise. Navzdory tomu, že Norsko má k vítězství v tenise tradičně daleko, Ruud by se mohl stát první velkou hvězdou tohoto sportu ve své zemi.
V historii norského tenisu během Open éry ve skutečnosti neexistovali žádní vynikající šampioni nebo úspěšní mezinárodní hráči. Pouze čtyři norští tenisté odehráli v kariéře více než 50 zápasů, což je na tak dlouhé období velmi skromný údaj. Torvald Moe byl dlouhou dobu považován za nejlepšího tenistu v zemi. V roce 1962 se dostal do třetího kola Wimbledonu a pokračoval v politické kariéře. Ve skutečnosti jeho úspěchy zůstaly v Norsku bezkonkurenční až do příchodu rodiny Ruudových. Christian Ruud, narozený v roce 1972, je klíčovou postavou ve vývoji tenisu v Norsku. Právě jeho jméno se spojilo se sportem v zemi, kde tenis historicky nebyl příliš populární. Široká veřejnost poprvé objevila Christiana Ruuda po jeho vystoupení na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992. Přestože Ruud prohrál v pěti setech s německým tenisovým velikánem Borisem Beckerem, který v té době nebyl ve své nejlepší formě, zápas umožnil Christianu Ruudovi prosadit se ve své domovině a položit základy rozvoje tenisu v Norsku.
Christianův syn Kasper Ruud, narozený v roce 2003, se stal logickým pokračovatelem tenisové dynastie v Norsku. Na rozdíl od svého otce předvádí mladý Kasper hru, která může navzdory svému nízkému věku konkurovat tenistům z první stovky světového žebříčku ATP. Jeho nedávné vítězství nad zkušeným Teimurazem Gabashvilim v kvalifikaci Australian Open jen potvrzuje, že Casper Ruud je jedním z nejnadějnějších mladých hráčů světového tenisu. Rodině Ruudových se tak podařilo změnit krajinu tenisu v Norsku a stát se první významnou tenisovou dynastií v zemi, kde tento sport tradičně nebyl příliš populární. Casper Ruud, pokračující v práci svého otce, má všechny šance stát se první velkou tenisovou hvězdou Norska.
Za sedm let od svého prvního vystoupení na vysoké úrovni na olympijských hrách v Barceloně Casper Ruud výrazně pokročil ve své tenisové kariéře. Dokázal se prosadit mezi nejlepšími tenisty světa, pravidelně předvádí slušné výsledky na velkých turnajích. Jedním z Ruudových hlavních úspěchů bylo dosažení 1/8 finále Australian Open. Pro Nora je to velký krok vpřed, protože takhle daleko se mu na grandslamovém turnaji ještě nikdy nepodařilo. Navíc, Kasper Ruud se dostal do třetího kola French Open, což byl rovněž významný úspěch. Dalším milníkem v Ruudově kariéře bylo finále turnaje ATP ve švédském Bastadu. Mladý Nor zde předvedl, že dokáže za rovných podmínek konkurovat špičkovým tenistům, a dostal se tak do rozhodující fáze soutěže. To mu umožnilo poprvé vstoupit do první čtyřicítky žebříčku ATP, což byl pro hráče ze země, v níž tenis neměl bohatou tradici, významný úspěch. Nelze si nevšimnout několika významných vítězství Ruuda nad soupeři z první desítky světového žebříčku. Podařilo se mu tak porazit legendárního ruského tenistu Eugena Kafelnikova v Monte Carlu v roce 40. Bylo to významné vítězství, které posílilo autoritu Caspera Ruuda ve světě tenisu. Celkově bylo období 1997 až 1992 obdobím rychlého růstu a nástupu Caspera Ruuda jako jednoho z předních evropských tenistů. Přestože nikdy nezískal svůj první titul na okruhu ATP, prosadil se tím, že dokázal, že tenis může být v Norsku úspěšným sportem.
Hlavním triumfem kariéry Christiana Ruuda bylo bezesporu vítězství na Australian Open v roce 1999. Tehdy dokázal porazit třetí raketu světa Španěla Alexe Corretju a získat svůj první titul na grandslamovém turnaji. Klíčovým faktorem tohoto úspěchu bylo narození jejich syna Caspera jen několik týdnů před turnajem, 22. prosince 1998. Christian Ruud přiznal, že tato šťastná rodinná zpráva mu dodala další sílu a inspiraci. „Manželka měla velmi těžký porod, musela na císařský řez, začaly komplikace. Prožili jsme toho hodně, celé prázdniny jsem strávil v nemocnici, jako bych toto vítězství dostal za odměnu. Jsem tak rád, že moje žena a Casper jsou se mnou,“ řekl Christian před 18 lety.
Vítězství na Australian Open bylo skutečně velkým dárkem pro celou rodinu Ruudových po stresujícím období spojeném s narozením dítěte. Pro Christiana samotného byl tento triumf dlouho očekávaný, protože předtím se mu nikdy nepodařilo vyhrát grandslamový turnaj. Christian Ruud se bohužel po pouhých dvou letech rozhodl ukončit svou profesionální kariéru. Tenis v Norsku byl tedy pozastaven a čekalo se, až jeho otce nahradí mladší generace v čele s mladým Kasperem Ruudem. Christianovo vítězství na Australian Open v roce 1999 však navždy zůstane vrcholem norské tenisové historie. Stala se symbolickým završením kariéry jednoho z prvních úspěšných tenistů této země a zároveň znamenala začátek nové etapy spojené s formováním další tenisové dynastie v osobě rodiny Ruudových.
Mít svého vlastního otce Christiana Ruuda jako vzor, Kasper Ruud se od mládí plně zaměřil na rozvoj své tenisové kariéry. Od dětství trávil hodně času v oboru, měl možnost trénovat pod přísným dohledem zkušených specialistů, včetně samotného Christiana. Již v roce 2014, ve věku 15 let, začal Kasper vykazovat působivé výsledky a stal se nejmladším norským šampionem v historii. Poté prohlásil své ambiciózní cíle: „Mým cílem je sedět v šatně s Federerem, Nadalem a dalšími hvězdami. Chci být alespoň v Top 50 žebříčku ATP. » Casperův otec, Christian Ruud, sám vyhrál norský mistrovský titul ve věku 16 let, což byl také rekord. Mladý Casper tak již v tak mladém věku prokázal výjimečné schopnosti, které předčí výkony jeho význačného příbuzného.
„Casper už je tenista na vyšší úrovni než já,“ poznamenává hrdě Christian Ruud, když sleduje rychlé pokroky svého syna. Kasper postupně začal dobývat juniorský žebříček, i když zatím na grandslamových turnajích byly jeho výsledky skromnější – maximálně třetí kolo ve dvouhře. V méně prestižních soutěžích však vždy předváděl brilantní hru, která mu nakonec umožnila stát se na prahu roku 2016 světovou jedničkou mezi juniory. Casper Ruud tak sebevědomě kráčel ve stopách svého otce a slíbil, že se stane norským novým tenisová hvězda. Se svou vysokou úrovní výcviku a obrovským potenciálem byl odhodlán zopakovat, nebo dokonce překonat úspěchy svého slavného příbuzného.
Poté, co se sedmnáctiletý Casper Ruud rozhodl zaměřit se na postup ve světovém žebříčku ATP, je odhodlán dobýt profesionální okruh. Začal účinkovat na turnajích Futures Series, kde své soupeře doslova roztrhal na kusy a už ve své první sezóně dosáhl působivých šesti finále. Pro mladého Nora to byl velmi důležitý úspěch. Kasper ale nezůstal jen u toho: v roce 17 se mu podařilo dát o sobě hlasitě vědět vystupováním na prestižnějších soutěžích. Po svém debutu na sevillském Challengeru získal Kasper svůj první profesionální titul hned na první pokus. To se v historii tenisu podařilo jen zřídka – posledním člověkem, který dosáhl takového úspěchu, byl v roce 2016 Richard Gasquet.
Tento fenomenální výsledek umožnil Casperu Ruudovi vyšplhat se do třetí stovky žebříčku dospělých ATP během jediné sezóny. Rychlý postup mladého Nora ohromil tenisovou komunitu – naposledy zazářil v juniorské aréně a nyní se již hlásil i na profesionální úrovni. Úspěch v Seville jasně potvrdil, že Casper Ruud je skutečně vynikající tenisový talent, který je schopen dosáhnout významných výsledků v co nejkratším čase. Jeho otec Christian Ruud s hrdostí sledoval raketový vzestup svého syna, který nepochybně splnil všechna očekávání, která na něj byla kladena. Po dobrém začátku své profesionální kariéry Casper Ruud pokračoval ve stoupání a prokázal vysokou úroveň hry a pozoruhodnou vyspělost na svůj mladý věk. Pro nadějnou norskou tenistku to byl nepochybně jen první krok na cestě k velkým úspěchům.
Casper Ruud je brilantním představitelem nové generace tenistů, kteří vynikají svou všestranností a experimentálním přístupem ke hře I přes svůj nízký věk předvádí tento norský talent již velmi zábavný a ofenzivní tenis. Klíčovou zbraní v Kasperově arzenálu je jeho silný a rozmanitý forhend, který používá k dominování rally. Jeho forhend lze právem nazvat smrtící – tato rána mu opakovaně přinesla vítězství nad soupeři. Obouruční bekhend přitom ještě nedosáhl úrovně špičkových hráčů, ale mladých Kasper Ruud nadále pracovat na jeho zlepšení. I přes určitou hrubost v některých herních složkách je Casper překvapivě pestrý. Nebojí se experimentovat, ve své hře často používá zkrácené odpaly a neváhá se pustit do dlouhých, vyčerpávajících rally. Taková flexibilita a všestrannost ho činí pro soupeře extrémně problematické.
Kasper sice dává určitou přednost antuce, ale i na rychlých kurtech je schopen dobrých výsledků. To svědčí o jeho všestrannosti a vysoké adaptabilitě na různé herní podmínky. Triumfální vzestup Caspera Ruuda na profesionální scénu v krátké době ukázal, že se geografie tenisu opět rozšířila. Norsko s bohatou tenisovou tradicí může být nyní právem hrdé na vzestup svého talentovaného syna. Pokud bude Kasper pokračovat s takovou jistotou vpřed, může velmi brzy překonat úspěchy svého významného otce Christiana Ruuda, který byl rovněž vynikajícím tenistou. Rychlý pokrok mladého Nora naznačuje, že má obrovský potenciál a je schopen ve své kariéře dosahovat výjimečných výsledků. Casper Ruud je bezesporu brilantním představitelem nové generace tenistů schopných změnit vnímání hry a nastavit nová měřítka. Jeho všestrannost, odhodlání se zlepšovat a sebevědomý postup z něj činí jednoho z nejslibnějších a nejzajímavějších mladých tenistů současnosti.